Допомога підлідкам

Допомога підлідкам

Шановні батьки в цій статті ми підібрали 8 основних проблем з якими стикається підліток, знайдіть пару хвилин та дізнайтеся як та чим можна допомогти своїй дитині

Труднощі молодшого і старшого підліткового віку — це зовсім не вигадки плаксивих дівчаток і хлопчиків, яких, як їм здається, не розуміє абсолютно ніхто. Діти дійсно стикаються з цілою купою проблем. І з цією купою їм важко впоратися самостійно. Тут психологічні особливості, і поведінкові, і особливості підліткового віку й розвитку. Всі ці фактори в сукупності з індивідуальними життєвими обставинами сильно впливають на фізичний і психоемоційний стан тінейджерів.

1. Сприйняття власного тіла

У перехідному віці тіло трансформується, юнаки й дівчата бачать нові форми та розміри, відчувають себе не у своїй шкірі й щосили намагаються звикнути до нових “Я”. У дзеркалі вони бачать не себе-дитину, а незнайомця — нескладного, з прищами й рослинністю в несподіваних місцях

До розладу харчової поведінки частіше схильні дівчата, ніж хлопці. Юнацька “прерогатива” — м’язова дисморфия, тобто переважні нав’язливі думки про власний зріст і мускули.

Як допомогти:

  • Говоріть про те, що зміна тіла і фізіології — це нормально. Що у всіх хлопчиків ламається голос, а у дівчаток формуються груди й починається менструація. Що наростає м’язова маса і це часом призводить до надмірної ваги. Що починаються активні гормональні зміни й посилюється запах тіла.

  • Допомагайте підлітку адаптуватися до самого себе нового. Наприклад, виберіть разом класну стрижку, щоб підкреслити родзинки зовнішності; виділіть бюджет на новий гардероб. Все це допоможе відчувати себе більш впевнено.

  • Привчайте до здорового способу життя: правильне і збалансоване харчування, фізичні навантаження, активний відпочинок.

2. Незадоволена потреба в спілкуванні й приналежності

Людина — істота соціальна, і її природне бажання — знайти своє місце в суспільстві, бути прийнятим і бажано отримати визнання якихось заслуг. В юнацькі роки — це одна з найважливіших завдань і привід для неспокою і невпевненості в собі.

Коли підліток отримує сигнал, що він не вписується в колектив і не належить конкретній групі, це може привести до почуття самотності й депресії. До того ж дитина може бути збита з пантелику. Батьки виховують в нії шанобливе ставлення до себе та інших, доброту, терпимість, чесність та інші якості високоморальної людини. Але часто підліткове ком’юніті вважає тебе крутим, якщо ти зухвалий і чіткий чувак або чувиха.

Як допомогти:

  • Розповідайте про своє юнацтво. Іноді це допомагає.

  • Розширюйте кругозір: поїздки за кордон, хороші книги, захопливі хобі. Чим більше ми відкриті світу, тим легше, простіше і цікавіше з нами спілкуватися.

3. Брак часу

Величезне навантаження в школі, репетитори й інші важливі позашкільні заняття. Соціальне життя ніхто не скасовував — хочеться поспілкуватися з друзями, розважитися, відпочити. Мама знову лає за брудні шкарпетки під ліжком і бардак в кімнаті. Такий постійний тиск викликає стрес, тому що питання “де взяти на все це час?” залишається без відповіді.

Як допомогти:

  • Пам’ятайте, що підліток не зобов’язаний поводитися як дорослий. Приймати виважені рішення, слідувати точному таймінгові, виконувати якісь домашні обов’язки — все це добре, але тинейджеру потрібно більше вільного часу. Щоб подумати про майбутнє, помріяти, приділити час своїм інтересам, побайдикувати кінець кінцем.

4. Соціальний і батьківський тиск

Часто батьки покладають на своїх дітей нав’язані суспільством очікування, проєктують бажання домогтися успіху там, де у самих не вийшло. Це можуть бути хороші оцінки, гарна поведінка, відповідальність за молодшого брата або сестру, класні друзі й так далі. Не всім дорослим вдається дотримуватися балансу між власним хочу і тим, що зараз дійсно потрібно дитині. А тут ще й однокласникам і товаришам поза школою щось потрібно доводити: через зовнішній вигляд, манеру спілкування, алкоголь або тютюн. Щоб бути прийнятим в тусовку, підлітку доводиться відповідати.

Виходить, що він розривається між сім’єю, друзями й подругами, школою, спортивними секціями. У всіх свої правила і соціальні норми. А зупинитися і задуматися про свої власні потреби (як той же вибір професії) часто немає ні сил, ні досвіду.

Як допомогти:

  • Зрозуміти дві речі. Перша: підліток — це окрема особистість зі своїми власними бажаннями, прагненнями, внутрішнім світом. Друга: ніякі загальноприйняті соціальні норми не можуть впливати на психологічне здоров’я вашої дитини. Вона має право сама вибирати колір волосся, носити рвані джинси або класичні штани, стати кібернетиком або дизайнером дамських капелюшків. А завдання батьків — підтримувати її на шляху дорослішання.

5. Проблеми з психологічним і фізичним здоров’ям

Душевне й фізичне здоров’я тісно взаємопов’язані. Коли болить тіло — це відбивається на поведінці, світовідчутті, і навпаки. Ви знали, що 50% психологічних розладів починаються у віці 13-15 років? Приблизно 30% підліткових смертей — самогубства на ґрунті депресії.

Або, скажімо, харчові розлади. Через завантаженість і коротких перерв між заняттями, школяр перекушує чипсами на льоту, а ввечері часто буває жирна щільна вечеря. Ось уже і зайва вага намітилась, погане самопочуття, занижена самооцінка і так далі. Буває і навпаки — великі навантаження і постійний стрес викликають втрату апетиту. Це теж недобре, бо загрожує булімією або анорексією.

Додайте сюди недолік сну, який також позначається на загальному стані. У спробі встигнути все і скрізь підлітки забувають про природні потреби організму. У ніжному віці потрібно спати приблизно дев’ять годин, але в середньому вони сплять по сім. Дисбаланс в режимі сну і бадьорості виливається в постійну втому, тривожність, занепокоєння, неуважність.

Як допомогти:

  • У всі часи хуліганів і забіяк огортав серпанок романтики. Дівчатка вважають їх самими завидними женихами. Хлопчики наслідують і хочуть дружити. Погані хлопці й дівчата завжди на хайпі, про них пишуть ЗМІ, запрошують на церемонії, фестивалі, телешоу. Так собі приклад для наслідування, але спробуйте пояснити це підліткові.

7. Наркотики й алкоголь

Щоб було наочно, наведемо дані опитування
Алькоголь

86% підлітків куштували алкоголь;
13,4% куштували спиртне в 10 років і раніше;
75% випивали мінімум 10 разів за останній рік;
22,5% пили за останні 30 днів.
Тютюн

50% дітей пробували курити;
8,6% з них у 15 років, 7,3% в 13, кожна десята дитина — в 9 років і молодше;
19,6% курять щодня;
Наркотики

18% підлітків пробували наркотики;
13% – марихуану;
5,3% вживали марихуану за останній рік.


18% підлітків пробували наркотики;
13% – марихуану;
5,3% вживали марихуану за останній рік.

Як допомогти:

  • Здорові, успішні, адекватні дорослі зізнаються, що пробували “запрещёнку” у свої бунтівні тінейджерські роки. Більшості було не смачно, тошнотно, огидно. Деякі похизувались перед однолітками й кинули, в інших табакозалежність залишилася надовго.

  • Про все це можна відверто розповідати дитині. Такі розмови — зовсім не гарантія, що дитина сама не закурить з друзями. Але як мінімум вона буде розуміти, що мама з татом теж люди, і що головне — не захоплюватися.

8. Булінг

Українська статистика в цій галузі невтішна. За даними ЮНІСЕФ за 2018 рік майже 70% дітей стикалися з булінгом так чи інакше — самі виступали агресорами, ставали жертвами або свідками знущань. Цілих 25% піддавалися цькуванню, і 24% —кібербулінгу.

Як допомогти:

  • Головне завдання батьків — надати максимальну емоційну і моральну підтримку.
  • Також важливо навчити дитину відповідати мовою нападника. Зрозуміло, що битися й обзиватися некрасиво, але аб’юзер найчастіше по іншому просто не розуміє.
  • Звертатися до вчителів і директора школи, в обов’язок яких входить забезпечити безпеку дітей, і вести діалог з ними. Крім того варто залучати до вирішення ситуації батьків кривдника.

Допомога підлідкам

Схожі записи